Az európai zsidó népesség tagjainak többsége az askenázi zsidó közösség leszármazottja. Kik voltak ők? Merre vezetett útjuk Európában? Erről beszélt Dr. Katona Attila történész a Szombathelyi Zsidó Hitközség Székházában. Az askenázi zsidók között egy ritka betegség, az ún. Gaucher-kór gyakrabban fordul elő. A veleszületett anyagcsere betegségről Dr. Csacsovszki Ottó, a fővárosi Szt. László Kórház orvosa beszélt annak az előadássorozatnak a részeként, amely több budapesti zsidó közösség után a vidéki helyszínek közül elsőként Szombathelyre jutott el.
Dr. Katona Attila történész, egyetemi docens több mint 30 fő előtt beszélt az askenázi zsidók történelméről és származásáról. Elmondta, hogy az askenázik az európai zsidó közösség tagjai, akik anyanyelvükként a jiddis nyelvet beszélték. Leszármazottaik a teljes zsidó népesség több mint 80%-át teszik ki. A 19. században az askenázi zsidóság elsősorban az orosz fennhatóság alatt álló lengyel területeken, az Osztrák–Magyar Monarchia területén, Németországban, Észak-Franciaországban élt. Ezt ábrázolja ez az 1881-ben készült térkép is.
Az askenázi fiatalok életében fontos szerepet játszott, hogy a közösségen belül válasszanak párt, így a vallás és a kultúra ismeretét is továbbadták a fiatalabb generációknak. Azonban így a genetikai eredetű betegségeket nehezebben tudta kiszűrni a szervezet és a közösség, hiszen tovább öröklődött a gyermekeken keresztül.
Dr. Csacsovszki Ottó orvos előadásában egy ritka, de az askenázi zsidók körében gyakrabban előforduló betegségre hívta fel a figyelmet, az úgynevezett Gaucher-kórra. Az öröklődő anyagcsere betegség minden 850-dik askenázi zsidó származású embert érint. Legalább 100 olyan beteg él Magyarországon, akik ebben a kórban szenvednek, és nem tudják, hogy kezelésre szorulnak, pedig a betegség ma már egy egyszerű vércsepp teszt segítségével kimutatható.
„A Gaucher-kór egy veleszületett anyagcsere betegség, amely genetikai eredetű és egy speciális enzimhiány okozza. Főbb tünetei, a krónikus fáradtság, a végtagfájdalom, a bélpanaszok, illetve véralvadási zavarok melyből kifolyólag erős orrvérzés, ínyvérzés, elhúzódó és görcsös menstruáció jelentkezhet. A betegek csontjai törékenyebbek az átlagosnál, gyakran tapasztalható órákig, napokig tartó szinte elviselhetetlen csontfájdalom. A betegség megjelenhet kora gyerekkorban, fiatal felnőttkorban és időskorban is. A Gaucher-kórral érintett gyermekek fejlődése elmarad kortársaikéhoz képest, nemi érésük is csak a tinédzserkor végén jelentkezik. Ma már rendkívül jó eredmények érhetőek el a kór kezelésében, mindezt a biotechnológia és a diagnosztika fejlődése is elősegítette. Ezáltal a kórlefolyás „elmaradása” miatt teljesen egészséges felnőttekről beszélhetünk, akik panaszmentesek, sportolni tudnak, teljes életet élhetnek” – mondta Dr. Csacsovszki Ottó, aki felhívta a figyelmet arra az e-mail címre és telefonszámra is, ahol a témával kapcsolatban akár az egyéni kérdésekre is szívesen válaszolnak.
E-mail: orvos@gaucherkor.hu; közvetlen telefonszám vizsgálatra jelentkezéshez: +36 30 580 92 33.
Az előadások mellett az egészséges táplálkozás fontosságára is igyekezett felhívni a figyelmet a rendezvény. A hagyományos közel-keleti finomságokat a Hitközség hölgy tagjai készítették, így került az asztalra a zöldségek mellé a többi között zsidó tojás, padlizsán- és avokádókrém, illetve gránátalmaszörp is.
Szerző/fotó: Tengelits András